Ma van a fogyatékos emberek világnapja, aminek évenkénti megtartásáról 1992-ben döntött az ENSZ. Ezen a napon világszerte felhívják a figyelmet a betegség, baleset vagy katasztrófa következtében fogyatékossá vált emberek problémáira.

A világon mintegy 650 millió ember él fogyatékkal. Az ő jogaik védelméről az ENSZ 2006 decemberében fogadott el egyezményt. Ettől azt remélik, segítséget nyújt ahhoz, hogy többé nem szorulnak a társadalom perifériájára.

A világ fejlett országaiban a lakosság mintegy 10 százaléka él valamilyen fogyatékossággal. Magyarországon 600 ezerre becsülik a tartósan egészségkárosodott és fogyatékosságban szenvedő emberek számát; az ő sorsuk alakulása közvetve a lakosság harmadát érinti.

   

Fogyatékkal élők a közösségben                    A fogyatékkal élők elfogadásáért kampány reklámfilmje

Magyarország az elsők között csatlakozott a két éve  hatályba lépett új ENSZ-egyezményhez, amelynek céljával és alapelveivel összhangban van a fogyatékos személyek jogairól és esélyegyenlőségük biztosításáról 1998. évi XXVI. törvény .

2006-ban elkészült az új Országos Fogyatékosügyi Program; a fogyatékkal élőket a foglalkoztatáson, az őket alkalmazó cégek támogatásán keresztül is segíti az állam. Mégis, a fogyatékos embereknek itthon kevés lehetőségük van arra, hogy munkát találjanak. Míg európai szinten 35-40%-uk dolgozik, addig ez az arány Magyarországon mindössze 8%. A nehézségek egyik legfőbb oka, hogy a munkáltatók nincsenek felkészülve az alkalmazásukra. Ez hatalmas hátrányt jelent nemcsak a sérült embereknek, hanem az egész társadalomnak és a gazdaságnak is. 

A fogyatékosok nehezen találnak munkát, legtöbbjük segélyből, rokkantnyugdíjból kénytelen élni. Ezért a fogyatékosság rendszerint szegénységhez, vagy nyomorhoz vezet. Sokuk intézetbe kényszerül, amely intézetek nem készültek fel az összes típusra és állapotra, és nem szerveződnek eszerint. Vannak Magyarországon támogató szolgálatok, amelyek kifejezetten arra jöttek létre, hogy fogyatékos emberek életét segítsék. Ezek a szolgálatok személyi segítést, szállítást biztosítanak. Ezeknek a szolgáltatásoknak a továbbfejlesztésével, illetve a finanszírozás és támogatás átgondolásával is egy sokkal barátságosabb és emberibb rendszert lehetne kialakítani.

"Sok van, mi csodálatos, de az embernél nincs semmi csodálatosabb!" 

 

1956-ban 17 európai szájjal és lábbal festő művész találkozott, hogy közös ötletüket a gyakorlatban is megvalósítsák: egy olyan szervezetről álmodoztak, amely a mozgássérült művészek mellé áll, feléjük irányítja a társadalom figyelmét, valamint biztosítja számukra az anyagi függetlenséget. Ők, tizenheten alapították meg a szájjal és lábbal festők nemzetközi egyesületét. Jelmondatuk kezdettől fogva az volt: Sajnálat megtiltva”.

Általában ünnepi időszakban - karácsonykor, húsvétkor - találkozunk a szájjal és lábbal festő sérült emberek alkotásaival, pedig e művészek hangyaszorgalommal egész éven át készítik csodálatosabbnál csodálatosabb képeiket.

Világhírű vak énekesek videói

Andrea Bocelli 

                   Stevie Wonder és Ray Charles

  

 

(Egy kis személyes: volt tanítványom

a most 31  éves Érdi Tamás zongorajátéka

 

Annyi ember van, aki nem hálás mindazért amije van. Nem értékeli, hogy gyerekei vannak, hogy van háza, munkája, egészsége, körülveszi a szeretet. Hajlamosak vagyunk elfelejteni értékelni az apró dolgokat. Egy fiatalember kéz és láb nélkül él. Születésétől kezdve. Elhatározta, hogy megtanítja az embereket örülni és megbecsülni amivel rendelkeznek. Nézzék meg a kisfilmjét és mindenki merüljön el magában, tanuljon a leckéből!